Anasayfa Almanya Sohbet Mirc indir Almanya Chat Almanya Sohbet Siteleri Almanya Sohbet Odaları
...
Kadın Ve Erkek İlişkileri

Kadınların ve Erkeklerin ilişkileri konusunda Yorumları

Günümüzde her ne kadar denilse de ve öne çıkarılmaya çalışılsa da kadın erkek eşittir kavramı, pek de sağlıklı bir düşünce değildir.

Kadın ve erkek eşit özelliklerde yaratılmış olsalardı, cinsiyet farkı kavramı ve erkeğin taşıdığı vasıflarla kadının taşıdığı vasıflar aynı olurdu. Aynı olması yönüyle de yaşam adına ne çok sıkıntılar ve paylaşımsızlıklar dile gelirdi değil mi?

İnsanların kadın ve erkek olarak dünyaya gelişleri aslında hayatı tamamlamaları adınadır. Bir elmanın iki yarısı olarak değilde bunu insan olma yönüyle aynı, fıtrat ve ruhi yapıları farklı, iki elmaların yarısı olarak değerlendirilmelidir.

Kadın ve erkek aslında birbirlerinin aynısı ya da eşitliği ile değil, farklı ruh yapılarının bir araya gelerek eksik yönleri tamamlama ve hayata göğüs germe olarak değerlendirilmelidir.

Evet, kadın ve erkek birer yarımlardır, ama hiçbir zaman biri diğerinin aynı yarısı değildir. Fakat bu yarılar birleştirildiğinde ortaya muhteşem bir elma çıkmaktadır. Bunun iksiri, farklı ruhların birbirine sarılması ve birbirlerinden aldıkları destek ve öğretiler ile aynı pencereden bakmalarını becerebilmeleridir.

Bütün bu farklılıklar itibariyle kadın ve erkeğin bir arada yaşamalarına rağmen paylaşmak ve yaşamak istedikleri duygu farklıdır. Bayanlar hayata yaratılış itibari ile daha hassas bakmaktayken, erkekler tam tersi bu hassaslığı gidermek için yaratılmışlardır. Bu demek değildir ki bayanlar erkeklere göre güçsüzdür. Sadece dediğimiz gibi beden farklılığının ya da ruh duygu farklılıklarının olmasıdır.

Öyle ki bu farklılıkları yıllarca aynı yastığa baş koymuş çiftler bile yapılan bir davranış ve sözle birbirlerini tanıyamadıklarını kolayca ifade edebilmektedirler. Çünkü hayat her zaman kişinin karşısına çıkarttığı olay ve olgu durumları ile duygu ve düşünce yönünde hatta hayata yön verme yönünde değişkenlik gösterebiliyor.

Yaşanan ilişkilerde aslında dikkat edilmesi gereken ince çizgi kişilerin birbirini anlamasıdır. Değişken duyguların var olacağını ve bu duygulara benzer birçok duyguyu aynı şekilde kendisinin de yaşabileceğini anlamaya çalışmasıdır.

Duygu farklılıkları aslında kişilerde daha çok merakı dolayısıyla da bağlılığı getirmektedir. Aynı düşünde de olan kişiler de yaşanan olaylarda çözüm aramak daha zordur. Çünkü ikisinde de karar ve sonuç bellidir. İkiside itirazlara ya da olumluluklara kapalıdır. Bu durumda hayata daha küskün bakışlarla bakılır ve genellikle sorunlar karşında güçsüz pes eden çiftler görmüş oluruz.

Bu demek değildir ki, aynı düşünmek tamamen yanlış, elbette ki değil. Farkı ne diye soracak olursanız, zıtlıklarla tartışılıp yani duygu alış verişinde bulunup orta yolu bulmak her zaman için sağlıklı bir yaşam adına daha önemlidir. Önemli olan sonuç ne olursa olsun her iki tarafında yaşadığı duygular sonucunda huzura bağlanacak bir sonuca varılmasıdır.

Kadın ve erkek birbirini tamamlayan böylesi güzel bireyler ise, yaşanılan zıtlıklarda ilişkiyi ayakta tutmanın ve paylaşımların artması adına ilişkiyi sıcak tutmasını sağlayan minik birer beste olarak değerlendirilmedir. En güzel müzikler farklı notaların bir araya gelmesinden oluşmaz mı?

Hayatımızda hep insanlar vardır. Çünkü dünya insanlar üzerine kurulu bir düzendir. Bu düzen içerisinde günleri kovalayan biz insanlar her zaman için yaşabilmek adına diyaloglar içerisindeyizdir. Kurulan bu diyaloglar kendi iç dünyamızda parçalara ayrılır. İş ortamı diyalogları, aile ortamı diyalogları ve en önemlisi özel diyaloglarımızdır.

Kişinin olumlu yönde hayatının devamını süre getirebilmesi için bu ilişkilere özen göstermesi gerekmektedir. Bulunduğu ortamlarda kendisine gösterilmek istediği diyalogları karşıdaki kişinin de kendisinden beklediğini unutmamalıdır. Bu da kişinin hem kendisine hem de karşısındakine sunduğu saygıyı ifade eder.

Saygı, her ne kadar büyüklere gösterilmesi gereken bir davranış olarak bilinse de özünde böyle değildir. İkili ilişkilerde saygı kavramı büyük önem kazanmakta ve adeta yaşanan ilişkiyi ayakta tutan gizli bir mayadır. İlişkilerde saygı sınırı yitirildiği anda bir kopukluk yaşanmaya başlar ve bu ilişki ayrıklıklarla sonuçlandırılır. Daha da kötüsü saygı kırıldığı anda yaşanılan kalp kırıkları hiçbir zaman için telafi edilemez.

Yaşanan ilişkilerde sonu ayrılık da olsa kişilerin birbirine saygılarını yitirmemesi ve akıllarda saygın bir kişi olarak kalması en güzelidir.

Saygının mayası ise sevgidir. Sevgi ve saygı beraber yoğrulduklarında hayata dair kırılamaz zincirlerle bağlı sağlıklı bir ilişki ya da aile kavramı oluşturulmuş olur.

Saygı her zaman yerinde kalır ama etkisini etrafa artırarak yayar. Sevgide artma olur, huzur kavramı her zaman için hayatınızın sofralarında var olmuş olur. Saygı, sevgi duyulan kişilere gösterilen değerin ifadesidir. Karşıdaki kişiye gösterilen önem ve bağlılık derecesidir.

Saygı öncelikle duygulardan, kelimelerden öte benliğe gösterilmelidir. Benliğe gösterilen saygı zaten hepsini kapsayacak ve parçaları tamamlayacaktır. Başka bir değimle karşıdaki kişiyi kişiden sayma yani toplumumuzun ifadesiyle adam yerine koymadır.

Karşıdaki kişiye gösterilen saygının en basit örneği budur. Kişiyi görme, değer verme, duyguları, kelimelerini sabırla anlamaya çalışmak, önemsemektir.

Saygı elbette ki tek taraflı olmayan bir değerdir. Saygı gösterdiğiniz için saygı görürsünüz. Eğer ki saygı görmüyorsanız bilin ki saygı göstermiyorsunuzdur, yani bir yerlerde gizlenen bir yanlışlık vardır mutlaka.

Sağlıklı bir yaşam adına saygı attığımız her adımda kendisini hissettirir ve olmazsa olmazı parçası haline gelir. Yediğimiz yemekten tutunda böldüğümüz lokmalara kadar var olması gereken bir duygudur.

Hayatımızı çepeçevre saran bu duygunun ehemmiyetini kavramak ve yaşamak zor değildir. Çünkü yaşadığımız olaylarda sunulan bir tepkidir aslında. Olaylar karşısında olayların çözümü saygı ile bulunur.

Her zaman için kişinin önce kendini anlaması, sonra da karşısındaki kişinin ne demek istediğini anlaması ve itina ile arada yaşanan ilişkiyi özel ya da genel fark etmez kıymetli bir ana çevirmek adına saygıyı bir düğme gibi kıyafetimize iliştirmeli ve her defasında itina ile varlığının farkında olmalıyız.

BİLGİLER
tarafından 09 Nisan 2016 - 14:04 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ